Yhdistyksen hallituksen päätökset vuoden 2022 apurahoista

25.10.2022

Suomen Vakuutusyhdistys myönsi stipendirahastostaan apurahan neljälle hankkeelle vuoden 2022 apurahahaussa. Yhdistyksen hallitus painotti valinnoissaan vakuutusalan kannalta merkittäviä oppikirjapäivityksiä ja uutta tietoa vakuutusalalle tuottavia tutkimuksia.   

Apurahojen hakuaika oli 15.8.2022 - 30.9.2022. Haku oli kaikille avoin.  Hakemuksia saapui  6  kappaletta.    

Kaikille hakijoille on tiedotettu päätöksestä sähköpostitse.  

Apurahoja myönnettiin seuraaville hankkeille ja henkilöille:  

Työryhmä Pamela Holmström, Reija Rantanen ja Markus Hytönen  

  • Apuraha myönnettiin Kuljetusten vakuuttaminen -kirjan uudistamiseen. Kirjaa käytetään esimerkiksi VTS-tutkinnon tenttikirjallisuutena. Se toimii myös uusien, alasta kiinnostuneiden perehdyttämiseen kuljetusvakuuttamisen perusteisiin.    

Työryhmä Mikko Koskensyrjä, Leena Kuhanen, Tero Talala, Marko Juvonen ja Pasi Kämppi  

  • Apuraha myönnettiin Yrityksen riskienhallinta – kirjan päivitykseen. Yrityksen riskienhallinta -kirja on yrityksen riskienhallinnan perusteos. Kirja on uudelleenkirjoitettu viimeksi  2014.  Kirja on käytössä vakuutusalalla mm. VTS-tutkinnon pakollisessa Riskienhallinta –osiossa. 

Akseli Kettula  

  • Apurahaa myönnettiin vakuutusalaa kehittävän väitöstutkimuksen tekemiseen. Väitöstutkimuksen otsikkona on “Henki- ja vahinkovakuutusyhtiöiden merkittävien vaikeuksien ja yhteiskuntien väliset yhteydet euroajan alusta Brexit-äänestykseen”.   

 Tapio Koisaari  

  • Apuraha myönnettiin palkitsemaan YVTS opintoihin liittyvää, erinomaisella arvosanalla arvioitua, loppututkielmatyötä  “Henkilöautojen liikennevakuutuksen korvausmenonkehitys – nykytilan kuvaus ja katsaus tulevaisuuteen”. 

   

Yhdistyksen seuraava apurahahaku järjestetään syksyllä  2023.  Hausta tiedotetaan yhdistyksen jäsenille, yhdistyksen nettisivulla, sosiaalisessa mediassa ja tiedejatutkimus.fi -sivustolla.  


Uutista on päivetty 3.11.2022  ja 28.11.2022